- Jak co roku, od wielu lat, w ramach World Economic Forum opublikowano raport zawierający prognozy dotyczące globalnych zagrożeń. Prognozy jak to prognozy, mogą się spełnić lub nie. Niemniej ten raport należy do kategorii tych publikacji, z których treścią należy się zapoznać.
Raport „The Global Risk Report 2022. 17th Edition” został opublikowany – przez World Economic Forum – już 11 stycznia tego roku, nieco wcześniej niż zwykle. W porównaniu z poprzednimi wydaniami dokonano kilku zmian. Zmieniono definicje niektórych zagrożeń (ryzyk) i dodano kilka nowych. W efekcie w Raporcie nie znalazło się już miejsce na pokazanie trendów w postrzeganiu zagrożeń, które to trendy stanowiły istotną część opracowania. Mimo iż jak twierdzą Autorzy Raportu:
„Jednak w celu zapewnienia porównywalności w czasie, pomimo modyfikacji nazw i definicji, podstawowa koncepcja ryzyka pozostała spójna z poprzednimi wersjami badania.”
Przypominamy, że corocznie publikowany Raport poświęcony jest prognozom dotyczącym największych, globalnych zagrożeń w perspektywie kolejnych 10 lat. I tak, na lata 2022-2031 autorzy Raportu na podstawie opinii respondentów prognozują, że najistotniejsze zagrożenia globalne – na przestrzeni owych najbliższych 10 lat – to:
- Niepowodzenia działań na rzecz klimatu
(kategoria: zagrożenia środowiskowe) - Ekstremalne wydarzenia pogodowe
(kategoria: zagrożenia środowiskowe) - Utrata bioróżnorodności i upadek ekosystemu
(kategoria: zagrożenia środowiskowe) - Erozja spójności społecznej
(kategoria: zagrożenia społeczne) - Kryzysy zatrudnienia i egzystencji
(kategoria: zagrożenia społeczne) - Choroby zakaźne
(kategoria: zagrożenia społeczne) - Szkody środowiskowe spowodowane przez człowieka
(kategoria: zagrożenia środowiskowe) - Kryzysy zasobów naturalnych
(kategoria: zagrożenia środowiskowe) - Kryzysy zadłużenia w dużych gospodarkach
(kategoria: zagrożenia ekonomiczne) - Konfrontacje geoekonomiczne
(kategoria: zagrożenia geopolityczne)
Jak widać, prym wiodą zagrożenia sklasyfikowane w kategorii „zagrożenia środowiskowe”. Wśród 10 najpoważniejszych zagrożeń respondenci umieścili ich 5, z czego trzy na pierwszych trzech pozycjach.
Przy okazji badania, respondenci wskazali również te zagrożenia, które w ich opinii będą miały – w perspektywie 2 najbliższych lat – charakter krytyczny. Do tych zagrożeń zaliczono:
- Ekstremalne wydarzenia pogodowe (zagrożenia środowiskowe)
- Kryzysy zatrudnienia i egzystencji (zagrożenia społeczne)
- Niepowodzenia działań na rzecz klimatu (zagrożenia środowiskowe)
- Erozję spójności społecznej (zagrożenia społeczne)
- Choroby zakaźne (zagrożenia społeczne)
- Poważne pogorszenie zdrowia psychicznego (zagrożenia społeczne)
- Awarie mechanizmów zabezpieczania cyberbezpieczeństwa (zagrożenia technologiczne)
- Kryzysy zadłużenia w dużych gospodarkach (zagrożenia ekonomiczne)
- Nierówność cyfrowa (zagrożenia technologiczne)
- Pęknięcie bańki aktywów w dużych gospodarkach (zagrożenia ekonomiczne)
Nietrudno zauważyć, że oba zestawienia, 10-letnie i 2-letnie różnią się znacząco.
Część raportu stanowią wyniki badań prowadzonych w okresie od maja do czerwca 2021 roku w odniesieniu do zagrożeń (ryzyka) na jakie mogą być narażone gospodarki poszczególnych krajów. Badania te polegały na uzyskaniu – od przedstawicieli 124 krajów – odpowiedzi na pytanie:
„Jakie pięć zagrożeń będzie krytyczne dla twojego kraju w ciągu najbliższych dwóch lat?”
Respondenci (niestety nie wiemy, kim są te osoby) zostali poproszenie o wybranie 5 najpoważniejszych zagrożeń z listy 35 przygotowanych przez ekspertów World Economic Forum. Przygotowaliśmy dla naszych Czytelników krótkie zestawienie porównawcze – pokazujące, jakich wyborów (ocen) dokonali respondenci z kilku krajów: w tym z Polski i krajów sąsiadujących. Poszczególne cyferki wskazują na ranking – przy czym „1” oznacza najbardziej krytyczne zagrożenie a „5” najmniej krytyczne z wybranych.
Prosimy nie przejmować się tym, że na przykład w przypadku Polski nie wskazano zagrożenia na poziomie „5”. Wynika to z tego, że na poziomie „4” umieszczono dwa zagrożenia. Podobnie Litwa umieściła – ex aequo – dwa zagrożenia na poziomie „3” i dlatego na poziomie „4” nie ma wskazanego zagrożenia. Z kolei Niemcy wskazali na 6 zagrożeń ale dlatego, że dwa umieścili w swoim rankingu na 5 miejscu.
Warto zapoznać się z publikacją (w języku angielskim), jest ona dostępna bezpłatnie na stronie internetowej World Economic Forum. Wystarczy w przeglądarce podać tytuł Raportu.